ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI ORKISZOWO ŻYTNIE


Świętą tuż, tuż. Pora na pierniczki !!!

Aby nie zostawiać pieczenia na ostatnią chwilę poniżej przesyłamy sprawdzony !!! przepis z wykorzystaniem mąki orkiszowej i żytniej.
Postanowiliśmy wypraktykować pierwszy dostępny przepis z z internetu. Zmodyfikowaliśmy niewiele i proszę oto i on- pierniczki wyszły wyśmienite.

Składniki na około 45 pierniczków:

300 g mąki orkiszowej
100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
2 duże jajka
80 g cukru pudru z cukru trzcinowego( można zastąpić zmielonym ksylitolem)
100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
100 g łagodnego miodu
1 łyżki przyprawy do piernika bez mąki pszennej ( aby pierniczki były bardziej aromatyczne można dodać 3 zmielone goździki )
1/2 łyżki kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki należy wsypać do naczynia, wymieszać. Ciasto może być klejące, ale nie należy dodawać mąki bo pierniczki wyjdą za suche.

Ciasto rozwałkować na grubość 5 mm (nie cieniej).

Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180ºC przez około 8 – 10 minut (długość pieczenia zależy od wielkości pierniczków, mniejsze pieczemy nawet krócej). Wyjąć, wystudzić na kratce. Dowolnie udekorować.

Pierniczki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci. Jeśli w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach!

Macie swoje sprawdzone przepisy? Możecie udostępnić je w komentarzach.


klinikadiety