OGÓRKI MAŁOSOLNE

 

Przygotowanie ogórków małosolnych, to jeden z najprostszych sposobów na wykorzystanie ich w kuchni. Sprzyja utrzymani smaku warzyw na dłużej, a nawet poprawia ich wartości odżywcze. Kiszenie powoduje rozkład cukrów prostych do kwasu mlekowego, obniżenie pH i zahamowanie procesów gnilnych, dzięki czemu główną właściwością jest ich długa trwałość. Poza właściwościami smakowymi kiszonek warto zwrócić uwagę na ich właściwości prozdrowotne. Najważniejsza jest obecność probiotycznych bakterii kwasu mlekowego pozytywnie oddziałujących na mikroflorę jelitową. Stan mikroflory jelitowej wpływ na trawienie i metabolizm składników odżywczych oraz pracę układu odpornościowego. Zaburzenie mikroflory jelitowej stanowi ryzyko zwiększenia częstotliwości infekcji, wystąpienia otyłości i chorób metabolicznych, alergii i stanów zapalnych. Podczas fermentacji dochodzi także do wytworzenia acetylocholiny. Substancja ta reguluje ciśnienie krwi i poprawia pracę układu nerwowego. Ogórki małosolne zawierają również antyoksydanty, które hamują działanie wolnych rodników.

 

Ogórki małosolne są niskokaloryczne – w 100 gramach mają tylko 11 kcal.

Dzięki procesowi kiszenia są też lekkostrawne. Dużą zaletą ogórków małosolnych jest też to, że w przeciwieństwie do ogórków świeżych, można łączyć je z pomidorami. W procesie fermentacji askorbinaza zawarta w świeżych ogórkach ulega rozpadowi.  Substancja ta powoduje rozkład witaminy C, dlatego świeżych ogórków nie powinno się podawać z innymi produktami bogatymi w witaminę C.  Ogórki małosolne zawierają również witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12), E i K, dzięki którym spożywanie tych warzyw pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, układ sercowo-naczyniowy, układ hormonalny oraz immunologiczny.

 

Prosty przepis na ogórki małosolne

Składniki

  • 1 kg ogórków (świeżych, niezbyt dużych, ze sprawdzonego źródła)
  • 5 gałązek kopru
  • kilka ząbków czosnku, obranych i przekrojonych na pół
  • 15 cm kawałek korzenia chrzanu
  • kilka liści porzeczki lub wiśni (niekoniecznie)
  • 1 i 1/2 litra wody
  • sól kamienna do przetworów

Przygotowanie

  • Ogórki wymoczyć w zimnej wodzie (ok. 3 godziny). Następnie dokładnie umyć, umieścić w dużym słoju lub kilku mniejszych półtoralitrowych słoikach.
  • Dodać obrane i przekrojone na połówki ząbki czosnku, obrany i pokrojony na kilka kawałków chrzan, koper, liście porzeczki lub wiśni. W dużym słoju układamy ogórki na przemian z dodatkami, w mniejszych pionowo ogórki, w przestrzenie wciskamy dodatki.
  • Wszystko zalać posoloną wodą (soli dajemy po czubatej łyżce stołowej soli na 1 litr wody, dokładnie mieszamy). Całe ogórki powinny być przykryte zalewą. Przykryć gazą i zabezpieczyć gumką recepturką.
  • Odstawić w zacienione miejsce na 3 – 5 dni (w zależności od temperatury). Pierwszym objawem, że ogórki są już gotowe, będzie mętniejąca woda.
www.kwestiasmaku.com

 


klinikadiety