Na której stronie lepiej spać?

Jeśli lubisz spać na boku, znacznie lepiej będzie, jeśli wybierzesz lewą stronę swojego ciała.
Ze względu na kształt żołądka, gdy leżysz na prawym boku, soki trawienne mogą się cofać do przełyku i powodować zgagę oraz pogarszać jakość snu. I nie tylko…

LEWA STRONA CIAŁA JEST ZUPEŁNIE INNA NIŻ PRAWA.

Lewa strona ciała jest dominującą stroną układu limfatycznego!
Większość chłonki spływa do przewodu piersiowego znajdującego się po lewej stronie ciała. Chłonka przenosi białka, metabolity glukozy i odpady, które są oczyszczane przez węzły chłonne, które są odprowadzane na lewą stronę. Wnioskuje się, że choroby lewej strony ciała mogą być spowodowane przewlekłym zastojem układu limfatycznego.

Gdy leżysz na lewym boku, żołądek i trzustka naturalnie się układają po lewej stronie, co pozwala na optymalne trawienie, dzięki czemu pożywienie w żołądku przemieszcza się płynnie, a enzymy trawienne wydzielane są stopniowo, a nie od razu, co dzieje się, gdy leżysz na prawym boku.

Ponadto wątroba i woreczek żółciowy w stabilny sposób wydzielają cenne enzymy w przewodzie pokarmowym, emulgujące tłuszcz i neutralizujące kwasy żołądkowe. Gdy układ pokarmowy jest stymulowany w ten sposób, twój proces trawienia jest krótszy.

Spanie na lewym boku ułatwia grawitacji stymulację produktów przemiany materii z jelita cienkiego do grubego. W miarę jak mija noc i nadal będziesz spać na lewym boku, odpady z łatwością przesuną się do okrężnicy zstępującej, a poranna ich eliminacja przebiegnie łatwiej.

Czy wiesz, że ponad 80% powierzchni serca znajduje się po lewej stronie Twojego ciała?
Jeśli śpisz na lewym boku, chłonka odprowadzana do serca zostanie przyciągnięta przez grawitację, powodując lepszą pracę serca podczas snu. Aorta, która jest największą tętnicą w ciele, opuszcza górną część serca i wygina się łukiem w lewo, zanim zejdzie do brzucha. A więc śpiąc na lewym boku, serce łatwiej przepompuje krew do aorty zstępującej. Spanie na lewym boku pozwala jelitom odsunąć się od żyły głównej, która przenosi krew do serca.

Warto zauważyć, że żyła główna spoczywa po prawej stronie kręgosłupa, zatem kiedy leżysz na lewym boku, wnętrzności odsuwają się od żyły głównej. Ponownie grawitacja ułatwi tutaj pracę serca.

Śledziona będąca częścią układu limfatycznego znajduje się po lewej stronie ciała. Jest ona dużym węzłem chłonnym, który filtruje limfę. Kiedy leżysz na lewym boku, powrót płynów do śledziony jest łatwiejszy dzięki grawitacji. Układ limfatyczny drenuje wszystkie komórki ciała poprzez skurcze i ruchy mięśni, a nie poprzez pompowanie serca. W związku z tym wspomaganie przepływu limfy do śledziony i serca za pomocą grawitacji, to sposób na oszczyszczenie organizmu!

Na podstawie Dr Johna Doulla


klinikadiety