Dlaczego akupunktura staje się głównym nurtem w medycynie

Kiedy około dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych zaczął narastać kryzys uzależnienia pacjentów od opioidów, zaczęto spędzać więcej czasu na rozmowach o innych sposobach leczenia bólu – od innych rodzajów leków po alternatywne metody leczenia.
Dr. Medhat Mikhael jako specjalista od leczenia bólu w MemorialCare Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii, nie przewidywał całkowitego zaprzestania krótkotrwałego stosowania opioidów, ponieważ działają one dobrze w przypadku bólu pooperacyjnego. Chciał jednak polecić środek, który byłby bezpieczniejszy i nadal skuteczny.

Okazało się, że jest to akupunktura.

„Jak każde leczenie, akupunktura nie działa na wszystkich, ale większość moich pacjentów, którzy jej próbowali, odczuła ulgę” – mówi. „Kiedy zacząłem przyglądać się badaniom, odkryłem, jak wiele dowodów kryje się za tym leczeniem i to sprawiło, że poczułem się komfortowo, proponując akupunkturę jako alternatywę lub uzupełnienie leków przeciwbólowych i innych metod leczenia”.

Mieszanka sukcesów, wyników popartych badaniami i rosnącego poziomu otwartości społeczności medycznej napędza popularność akupunktury jako terapii. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2021 r. akupunktura jest najczęściej stosowaną praktyką medycyny tradycyjnej na świecie i zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest akupunktura?

Cel akupunktury jest teraz taki sam, jak tysiące lat temu, kiedy po raz pierwszy opracowano ją w Chinach: przywrócenie równowagi organizmowi. Praktyka ta opiera się na tym, jak energia, czyli qi, przepływa przez ciało wzdłuż szeregu kanałów zwanych meridianami – podobnie jak nerwy i naczynia przenoszą wiadomości i krew w każdym systemie.

„Zgodnie z teorią medycyny chińskiej każdy meridian jest powiązany z określonym narządem, a umieszczenie cienkich igieł w określonych punktach tych meridianów może spowodować pewne zmiany w ciele, aby przywrócić homeostazę.”

Igły nie są tym, czego używałbyś do pobierania krwi, są bardzo cienkie i elastyczne, prawie jak kawałki druciku. Uważa się, że umieszczenie wzdłuż meridianów powoduje reakcje, takie jak wysyłanie większej ilości krwi lub płynu limfatycznego do określonych narządów lub umożliwianie rozluźnienia mięśni w sposób, który zmniejsza napięcie stawów i kości. Igły mogą również stymulować nerwy i regulować układ nerwowy, aby wywołać reakcję relaksacyjną, która łagodzi ból. Uważa się również, że akupunktura stymuluje układ odpornościowy i kontroluje stany zapalne, dwa efekty, które mogą przynieść korzyści w całym ciele. W zależności od stanu lub urazu ulga może nastąpić już po jednym zabiegu, ale zwykle wymaga to serii sesji, zwłaszcza jeśli problem jest złożony lub przewlekły.

Co mówią badania?

Badania nad akupunkturą są szeroko zakrojone i jak dotąd solidne dowody potwierdzają jej skuteczność w niektórych, ale nie we wszystkich, schorzeniach. Według jednej analizy opublikowanej w lutym 2022 w BMJ, która przeanalizowała ponad 2000 naukowych recenzji terapii akupunkturą, nauka najsilniej stoi za skutecznością akupunktury w afazji poudarowej, ból szyi, ramion i mięśni, ból fibromialgii, problemy z laktacją po porodzie, ból dolnej części pleców, objawy otępienia naczyniowego i objawy alergii.

National Institutes of Health (NIH) stwierdza, że ​​akupunktura łagodząca ból ma zwykle najwięcej dowodów, zwłaszcza w przypadku schorzeń, które stały się przewlekłe, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i ból w dole pleców, a także napięciowe bóle głowy. Przegląd 11 badań klinicznych sugeruje również, że akupunktura może pomóc w objawach związanych z leczeniem raka. W przypadku pacjentów z rakiem sesje mogą koncentrować się na zmniejszeniu nudności, drętwienia i mrowienia (nazywanego neuropatią), mgły mózgowej, niskiego apetytu, ostrego i przewlekłego bólu oraz problemów z nastrojem, które towarzyszą opiece onkologicznej.

Akupunktura w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i lęk, to kolejny ważny kierunek badań, zwłaszcza pod względem wpływu tych problemów na ogólny stan zdrowia. Badanie opublikowane w 2020 roku w czasopiśmie Frontiers in Neurology wykazało, że osoby z migreną, które leczyły się akupunkturą, miały mniejsze ryzyko depresji i lęku oraz rzadziej korzystały z usług medycznych w porównaniu z pacjentami z migreną, którzy nie stosowali akupunktury.

Co dalej w tej dziedzinie?

Niektóre potencjalne kierunki przyszłych badań obejmują badanie, w jaki sposób akupunktura może wpływać na regulację hormonalną, na przykład łagodzenie uderzeń gorąca w okresie menopauzy lub przeciwdziałanie nieregularności miesiączki. Badania wskazują, że praktyka ta może zwiększać estrogen i inne hormony, a akupunktura w przypadku problemów ginekologicznych staje się coraz bardziej popularna. Niektórzy badacze koncentrują się również na badaniu wpływu akupunktury na płodność, niektóre małe, wstępne badania wskazują, że jej stosowanie może wiązać się z szybszym zajściem w ciążę i lepszymi wynikami leczenia in vitro.

W miarę poszerzania się bazy dowodowej popularność akupunktury prawdopodobnie będzie nadal rosła. Chociaż akupunktura jest stosowana od wieków, dopiero w ostatniej dekadzie nastąpiła zmiana akceptacji zarówno przez zachodnich lekarzy, jak i pacjentów. Trwające wysiłki badawcze i zwiększone zainteresowanie ze strony systemów opieki zdrowotnej oznacza, że ​​leczenie to może być częścią większej liczby terapii.

„Pod koniec dnia lekarze chcą, aby ich pacjenci czuli się lepiej, a wiele osób szuka niefarmaceutycznych ścieżek do dobrego samopoczucia. W zależności od stanu te małe igły mogą mieć ogromny wpływ”.

Źródło tekstu:
https://time.com/6171247/acupuncture-health-benefits-research/?fbclid=IwAR0ivz43WIEY30-riRm5rMNlL63SQg3R0YocoP0ZSIHOkHbkAScQuoMfSPM


klinikadiety