LUKRECJA

Gan Cao

Nazwa łacińska:
Glycyrrhizae, Radix

Nazwa polska:
Lukrecja, Korzeń

Działanie i wskazania

Lukrecja to zioło, które znalazło zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Głównym surowcem terapeutycznym jest korzeń lukrecji, w którym możemy znajdują się m.in. kwasy glicyryzynowe i glicyretynowe, saponiny, pektyny, flawonoidy oraz związki mineralne.
Lukrecja jest stosowana jest jako środek wspomagający wykrztuszanie oraz wspomagający w chorobach układu oddechowego – łagodzi chrypkę i kaszel – szczególnie suchy kaszel. Wykorzystuje się ją w problemach z wątrobą, nerkami i pęcherzem. Ponadto ma właściwości m.in. antyzapalne, antyalergiczne, immunostymulujące, antyoksydacyjne, przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne.

Lukrecja tonifikuje śledzionę i pomnaża Qi: powszechnie stosowane przy niedoborze w śledzionie, z takimi objawami jak krótki oddech, zmęczenie i luźne stolce, przy niedoborze Qi i krwi, z palpitacjami i nieregularnym lub niemiarowym tętnem. Nawilża płuca i powstrzymuje kaszel: przy kaszlu i duszności, może być używane zarówno przy zimnie jak i gorącu w płucach. Oczyszcza gorąco i redukuje ognistą toksyczność: przy czyrakach, wrzodach lub zapaleniu gardła z powodu ognistej toksyczności. Łagodzi i harmonizuje działanie innych ziół: dzięki temu, że jest termicznie neutralne oraz ma słodki smak, może harmonizować zbyt zimną lub zbyt gorącą naturę innych ziół oraz łagodzić zbyt drastyczne ich działanie.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia
Przeciwwskazane w przypadkach nadmiaru wilgoci, nudności lub wymiotów. Przyjmowane przez długi czas, może spowodować nadciśnienie i/lub obrzęki. Może spowodować osłabienie funkcji tarczycy oraz zmniejszyć tempo podstawowej przemiany materii.

Smak: słodki

Dawkowanie: 2 – 12 g

Wywar z lukrecji

Wywar z lukrecji przygotowuje się z łyżeczki zmielonych korzeni lukrecji, które należy zalać zimną wodą i gotować na wolnym ogniu przez 7 minut.
Po tym czasie wywar z lukrecji należy odstawić do przestudzenia i przecedzić przez sitko. Jeszcze ciepły wywar należy pić 1-2 razy dziennie.
Jeśli pojawią się mdłości lub wymioty należy odstawić
klinikadiety