MIESZANKA NA CHOLESTEROL I ZDROWE JELITA

Mieszankę na cholesterol i jelita używam z dużym powodzeniem zarówno u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu ale również w profilaktyce i codziennym zadbaniu o porządną dawkę kwasów tłuszczowych omega 3, błonnik, oraz cenne mikroelementy. Ma działanie zarówno poprawiające oczyścić wątrobę, jelita ale co za tym idzie odmładzające i odżywcze.

W równych częściach np. po 30g zmieszaj:

  • zmielone pestki dyni,
  • mieloną kozieradkę,
  • mielony wiesiołek,
  •  mielonyostropest,
  • babka płesznika,
  • mielone siemię lniane.

Trzymaj  w szklanym słoiku w ciemnym miejscu. Spożywać 3×1 łyżeczce po posiłku popijając wodą, lub posypując posiłek.

Pamiętaj by mieszkankę zużyć w ciągu dwóch tygodni, dlatego nie rób na zapas.Lepiej zrobić świeżą, nawet jeśli nie używałeś długo. Dbaj o sposób przechowywania. Światło i temperatura może wpłynąć niekorzystnie na na mieszankę ze względu na utlenianie tłuszczy w niej zawartych.

Pestki dyni

Pestki dyni to niewątpliwie jedno z najlepszych naturalnych źródeł witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Tym produktem powinny zainteresować się osoby, które pragną się odchudzić, ale również osoby szukające ulgi w problemach jelitami oraz nadciśnieniem. Ponadto pestki dyni posiadają szereg innych właściwości. Pomagają zwalczyć tasiemca, a nawet glistę ludzką! Pestki dyni słyną przede wszystkim z bardzo dużej ilość magnezu, żelaza, cynku, fosforu, miedzi oraz witaminy E! Nie są to jednak wszystkie składniki, które możemy znaleźć w tych małych pestkach.

Działanie przeciwpasożytnicze.

Jeśli chcemy, aby pestki dyni zadziałały w ten sposób, to musimy wybrać świeże pestki dyni, czyli takie, które nie są suszone. Tylko pod tą postacią posiadają duże zawartości kukurbitacynów, które przyczyniają się do usuwania robaków oraz tasiemców. Ponadto ważne jest, aby pestki zjadać rano (na czczo).

Pestki dyni alkalizują organizm.

Bardzo ważna wiadomość, dla osób, które dbają o swoje zdrowie oraz zrównoważony odczyn organizmu. Codzienne spożywanie pestek dyni powoduje wyrównanie poziomu pH. Dzięki temu nasz organizm nie będzie podatny na bakterie, wirusy oraz grzyby. Dzieje się tak, ponieważ nie namnażają się one w środowisku zasadowym.

Kozieradka

Kozieradka jest pomocna przy problemach z układem pokarmowym oraz zmianami skórnymi. Zmiękcza skórę przy czyrakach, cystach i tym podobnych dolegliwościach. Obniża poziom cukru we krwi przez zwolnienie opróżniania żołądka, co opóźnia wchłanianie węglowodanów i w konsekwencji transport glukozy. Zmniejsza ciśnienie krwi (między innymi przez obecność błonnika oraz 4-hydroksyizoleucyny). Łagodzi i zmniejsza również stany zapalne i infekcje. Ma właściwości wykrztuśne – pomaga przy chorobach zatok i płuc. Kozieradka jest dobrym źródłem selenu, żelaza, krzemu. Stymuluje wytwarzanie śluzów, dzięki czemu pomaga usuwać alergeny z układu oddechowego oraz toksyny z dróg moczowych.Posiada działanie żółciopędne, mlekopędne, moczopędne i rozkurczowe. Pobudza również wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego.

Pomaga w regulacji wypróżniania, pobudza regenerację tkanek, aktywuje procesy wytwarzania krwinek czerwonych. Dzięki zawartości fosfolipidów, choliny i betainy oraz sitosterolu kozieradka działa lipotropowo i przeciwmiażdżycowo.

Wiesiołek

Wiesiołek posiada szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych może skutecznie obniżyć parametry lipidowe, do których zaliczamy wartość cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Obniża tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych, która zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz zawału. Preparaty na bazie wiesiołka mogą okazać się skuteczne w neutralizowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet, poprzez regulację hormonalną oraz łagodząc wahania nastroju, które towarzyszą części kobiet przed wystąpieniem krwawienia. Mamy także dobrą wiadomość dla osób, które zmagają się z przewlekłą migreną. Wiesiołek ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może przeciwdziałać bólom głowy lub zmniejszyć częstotliwość wystąpienia nieprzyjemnej dolegliwości.   Wiesiołek znalazł również swoje zastosowanie w leczeniu nie tylko ciała, ale i psychiki. Preparaty na jego bazie odżywiają komórki mózgowe, zmniejszając stres, wspomagając procesy pamięciowe i koncentrację. W dni pełne stresujących sytuacji warto więc popijać napar z liści wiesiołka lub dodać do sałatki ze świeżych warzyw z dodatkiem kurczaka i pełnoziarnistych świderków olej z nasion tej rośliny.

Ostropest

Do substancji leczniczych znajdujących się w ziarnach ostropestu, zalicza się między innymi:

  • Sylimarynę – unikalny kompleks flawonolignanów, wykazujący właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, spazmolityczne, odtruwające i żółciopędne. Sylimaryna redukuje poziom cholesterolu, chroni przed miażdżycą, wspomaga regenerację wątroby, chroni wątrobę przed działaniem trucizn i toksyn, działa przeciwnowotworowo, zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Sylimaryna to kompleks, który występuje jedynie w owocach ostropestu.
  • Kwasy organiczne – związki o działaniu antybakteryjnym, żółciopędnym i wspomagającym trawienie.
  • Fitosterole – sterole roślinne, które pozwalają na obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu.
  • Garbniki – związki o działaniu antyoksydacyjnym, ściągającym, przeciwzapalnym.
  • Kwas linolowy – chroni przed nowotworami, chorobami układu krążenia, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, przyspiesza przemianę materii.
  • Witaminy C i K, sole mineralne, śluz, aminy biogenne.

Babka płesznik

W medycynie naturalnej nasion babki płesznik używa się najczęściej jako środek przeczyszczający, szczególnie przydatny przy zaparciach, zwłaszcza u osób cierpiących na hemoroidy. Dodanie ich do diety łagodzi podrażnienia ścian jelit, przełyku i odbytu, a dzieje się tak za sprawą ich właściwości śluzowatych. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, nasiona babki płesznik wykazują działanie pobudzające pracę przewodu pokarmowego i poprawiające perystaltykę jelit. Świetnie poradzą sobie z problemami trawiennymi i przyspieszą przemianę materii. Błonnik to substancja znana także z właściwości obniżających poziom cholesterolu we krwi, oczyszczających organizm ze szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich i innych związków rakotwórczych. Nasiona tej egzotycznej rośliny obniżają poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), jednocześnie podnosząc poziom jego „dobrego” odpowiednika HDL. To cecha szczególnie istotna dla osób borykających się  chorobami serca, miażdżycą czy innymi schorzeniami układu krążenia. Nasiona babki płesznik mogą okazać się pomocne przy odchudzaniu, gdyż zawarty w nich błonnik pęcznieje pod wpływem wody i temperatury. Opóźnia w ten sposób moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek i daje tym samym długotrwałe uczucie sytości. Ponadto, błonnik wykazuje właściwości oczyszczające, działa jak absorbent ograniczając wchłanianie przez organizm szkodliwych toksyn, jednocześnie ułatwiając ich wydalanie. Jednym z ważniejszych składników nasion babki płesznik jest aukubina o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych oraz przeciwwirusowych.

Siemię lniane

Siemię działa osłonowo i regulująco na błonę śluzową naszego układu pokarmowego, a także poprawia perystaltykę  jelit. Dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym zapobiega stanom zapalnym w naszym organizmie i wspomaga odporność. Obniża również poziom lipidów i cukru we krwi. Ze względu na fitoskładniki, czyli naturalne witaminy i minerały, pomaga utrzymać naturalną równowagę hormonalną u kobiet. Zwiększa płodność i łagodzi objawy menopauzy. U mężczyzn pozwala zahamować rozwój raka prostaty. Siemię zawiera dużą ilość błonnika naturalnego, co w znaczącym stopniu obniża stężenie cholesterolu oraz wspomaga naturalną pracę jelit. Jest  znakomitym składnikiem zbilansowanej diety dla osób walczących z otyłością lub chcących utrzymać prawidłową masę ciała. Siemię jest dobrym suplementem diety redukcyjnej, jednak nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która wspomaga wszystkie procesy metaboliczne. Siemię jest również źródłem magnezu, żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy B1, B6 i E. Dzięki tym składnikom poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.


Iwona Gryszkin

Dietetyk z 14 letnim doświadczeniem. Iwona Gryszkin ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz podyplomowe studia dietetyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu. Specjalizuję się w prowadzeniu i opracowywaniu programów dietetycznych towarzyszących terapiom medycznym w obszarach schorzeń metabolicznych, gastrologicznych jak i kardiologicznych.