Woda ma podstawowe znaczenie dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Organizm dorosłego człowieka składa się w około 60 % z wody, która występuje w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych – krew, limfa, soki trawienne. Jej zawartość w organizmie waha się w granicach od 45 do 78 % i zmienia się z wiekiem. Woda spełnia funkcję ochronną dla gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego, a także umożliwia właściwą ruchliwość stawów. Jest niezbędna do prawidłowego trawienia, wchłaniania i transportowania składników odżywczych do komórek i narządów. Umożliwia procesy przemiany materii i usuwania końcowych produktów metabolizmu. Odpowiedzialna jest za termoregulację organizmu oraz regularne oczyszczanie organizmu z toksyn.
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest gwarancją dobrego samopoczucia oraz pięknego wyglądu. Ubytki wody w organizmie są łatwo zauważalne w wyglądzie: skóra traci blask i szybciej pojawiają się zmarszczki, włosy są przesuszone, a paznokcie łamią się i rozdwajają. Stosowanie kremów czy odżywek nie rozwiąże problemu, tak naprawdę należy zadbać i odpowiednie nawodnienie od wewnątrz.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od masy ciała, płci, stanu fizjologicznego, występowania gorączki towarzyszącej różnym chorobom, temperatury otoczenia oraz intensywności wysiłku fizycznego. Jednym ze sposobów określenia zapotrzebowania na wodę jest uwzględnienie masy ciała, na każdy kilogram przypada 30 – 45 ml wody. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg powinna wypijać 1,8 -2,7 l wody. Innym sposobem jest założenie, iż na 1 spożytą z posiłkiem kalorię kalorię przypada 1 ml wody.
Polskie rekomendacje, sformułowane przez Instytut Żywności i Żywienia, zalecają wypijanie 2 l płynów przez dorosłe kobiety i 2,5 l przez dorosłych mężczyzn. Są to normy na spożycie wody zawartej nie tylko w napojach, ale również w produktach spożywczych.
Najlepiej jest pić wodę małymi łykami w ciągu całego dnia. Organizm jest w stanie przyswoić jednorazowo niewielkie porcje płynów, dlatego wypijanie dużych ilości wody nie będzie odpowiednio nawadniać organizmu.
Niedostateczna podaż płynów może prowadzić do odwodnienia i jego groźnych konsekwencji zdrowotnych objawiających się:
- pragnieniem,
- uczuciem suchości w ustach,
- przyśpieszonym biciem serca,
- zmniejszeniem elastyczności skóry,
- osłabieniem i zawrotami głowy,
- ospałością,
- zaburzeniami świadomości,
- zmniejszeniem ilości wydalanego moczu o ciemnej barwie,
- dusznościami,
- bólami głowy,
- zaparciami,
- pojawieniem się ciemnych worków pod oczami,
- problemami z koncentracją,
- bolesnymi skurczami mięśni.
Podstawowym płynem do nawadniania organizmu powinna być woda. Może to być woda mineralna (nisko- lub średniozmineralizowana), źródlana lub woda z kranu (jeśli jest dobrej jakości). Nie zawiera ona cukru i nie dostarcza kalorii. Wodę można częściowo zastępować niesłodzonymi ziołowymi lub owocowymi herbatami.
Osoby, które nie są przyzwyczajone do picia wody mogą spróbować samodzielnie przygotowywanych wód smakowych. Wystarczy do dzbanka lub butelki wody dodać plastry cytryny, limonki, pomarańczy, świeży imbir, plastry ogórka lub listki mięty, aby powstała pyszna i zdrowa woda smakowa.Wyrabianie nawyku picia wody warto zacząć od wypijania szklanki wody tuż po przebudzeniu i szklanki przed pójściem spać. Wodę warto ustawiać w widocznych miejscach, aby pamiętać o sięganiu po nią.
Nie czekaj aż będziesz spragniony, aby napić się wody. To znak, że twoje ciało cierpi na brak wody. Utrzymuj stały poziom nawodnienia pijąc wodę regularnie!